fallback

Ще се пропука ли Световната търговска организация?

Агресивната външна политика на САЩ и налагането на мита поставят СТО в позиция на главен арбитър между държавите, въвлечени в търговската война

16:32 | 26.08.18 г. 4

Налагането на мита от страна на администрацията на американския президент Доналд Тръмп разочарова съюзниците на САЩ, държавниците и бизнеса по целия свят. Но най-потърпевша от тези действия остава Световната търговска организация (СТО), смятат Ана Суонсън и Джак Илинг от CNBC.

СТО е поставена в неудобна ситуация – да арбитрира спора между някои от най-силните си членове.

В центъра на битката стои въпросът около твърдението на САЩ, че налагането на мита върху вноса на стомана и алуминий е необходима стъпка за запазването на националната сигурност.

Дали е така или Доналд Тръмп иска просто да предпази местните производители от глобалната конкуренция е въпрос, който все още подлежи на интензивни дискусии. 

Съюзници като Канада, Мексико и Европейския съюз (ЕС) оспориха тарифите на САЩ пред СТО, заявявайки, че добиваните и продаваните от тях метали не представляват заплаха за американската национална сигурност. Тези страни отвърнаха на удара, налагайки свои мита, което накара администрацията на Доналд Тръмп да подаде оплакване към СТО.

Сега търговската група се намира в неприятно и сложно положение – да вземе решение, което може да доведе до нови проблеми, независимо от намеренията.

„Това внася огромен стрес в системата“, смята Дженифър Хилман, професор в Правния център в Джорджтаун, като добавя: „Има хора, които биха казали, че САЩ почти са се оттеглили от СТО чрез обвързване с всички едностранни мита, които виждаме в момента“.

Всяко решение на СТО може да доведе до отказ на членство в организацията, за чието установяване през 1995 г. САЩ изиграха основна роля.

Решение срещу администрацията на Тръмп вероятно ще принуди САЩ да напуснат СТО. Ако търговската група подкрепи идеята на страната за защита на националната сигурност, това може да накърни авторитета на СТО и да подтикне други страни да започнат да цитират собствените си интереси в областта на националната сигурност, за да игнорират неудобните правила по теми като интелектуална собственост, екологични стандарти и субсидиите за земеделието.

„Ако САЩ пренапише правилата на системата на СТО, за да може да действа с оправданието за защита на националната сигурност, много вероятно е всяка една друга страна по света да започне да действа по този начин“, каза Руфър Йъркса, президент на Националния съвет за чуждестранна търговия и бивш заместник-генерален директор на СТО.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:05 | 14.09.22 г.
fallback